Wersja do wydrukuSend by emailWersja PDF

Łączenie wzorów i kolorów

Obrazek
Fot. www.cottonbee.pl
Łączenie wzorów i kolorów
Łączenie wzorów i kolorów
Łączenie wzorów i kolorów
3 lipca 2015

Na wybiegach często widzimy modelki ubrane w stroje o różnych wzorach, kolorach i rodzajach tkanin. Jednak jak zestawić ze sobą wzorzyste materiały, aby nie popełnić modowego faux pas i jednocześnie wyglądać dobrze? Nie jest to takie proste i na pewno wymaga dużej precyzji. Chcąc samodzielnie tworzyć ciekawe zestawy ubraniowe warto poznać kilka zasad panujących w świecie deseni i barw.

Łączenie kolorów to dobry trop

Barwy o podobnych odcieniach zazwyczaj dobrze do siebie pasują. Czasem warto je ujednolicić, zwłaszcza, jeśli w stylizacji ma dominować jakiś wzór. Dobrą zasadą jest to, że wzory muszą się ze sobą komponować. Przy zestawianiu kolorów możemy sobie (od czasu do czasu) pozwolić na kontrastowe połączenia, chociaż lepiej nie eksperymentować z pstrokatymi zestawieniami. Jeśli kontrastujemy bluzkę ze spódnicą, to zadbajmy, aby dodatki były neutralne i zbliżone odcieniem do jednej z części zestawu. Przy wzorach natomiast musimy pamiętać, że nie lubią one kontrastów. W naszej stylizacji musi być widoczna jednorodność i współgranie, nie możemy pozwolić, aby wzory walczyły o dominację. Dobrym rozwiązaniem jest zestawienie ze sobą mniejszego i większego wzoru. Jeżeli natomiast mowa o kolorze wzorzystych tkanin, to zawsze powinien on stać na drugim miejscu, nie może dominować nad wzorem.

Jakie wzory ze sobą łączyć?

Zestawianie wzorów geometrycznych, to dobry sposób na designerską stylizację. Dobrze będą wyglądały paski w zestawieniu z kropkami albo krateczka z paskami. Tutaj również należy się trzymać zasady małe z dużym i odwrotnie. Zatem jeśli kropki na spódnicy są duże, to paski na bluzce powinny być mniejsze. Ciekawe zestawy tworzą także tkaniny w kwiaty z tkaninami w kropki. Nie powstydzimy się też zmiksowania motywów zwierzęcych z paskami lub kropkami. Przy łączeniu wzorów musimy zadbać także o równowagę elementów monochromatycznych. Jeśli spodnie i bluzka będą wzorzyste, to buty, torebka czy kurtka powinny być jednobarwne i stać niejako w tyle. W sklepie internetowym CottonBee można samodzielnie stworzyć print, który później naniesiemy na tkaninę poprzez efektywny druk na woalu , bawełnianej tkaninie. Dzięki temu możemy zyskać niepowtarzalny wzór, który ozdobi nasze ubrania.

Łączenie materiałów o różnych teksturach

Zestawianie ze sobą wzorów i kolorów to stały trend. Od niedawna zainteresowaniem cieszy się także mieszanie ze sobą rodzajów materiałów. Nie tuzinkowym pomysłem może być stylizacja łącząca satynowe spodnie z futrzaną kamizelką albo wełniany cardigan ze skórzaną spódnicą. Wszystko zależy od tego, w czym czujesz się dobrze i na ile pozwala Ci odwaga w eksperymentowaniu z modą. Najbardziej śmiali mogą łączyć ze sobą zarówno nadruki, jaki i tekstury tkanin.

Jak nie popełnić wpadki modowej?

Niestety połączenia wzorów są bardzo wymagające i szybko wyłapują nawet najmniejsze potknięcia. Zatem jeśli nie czujesz się w tym pewnie, to lepiej odpuść sobie eksperymenty z wzorami. Chyba, że nie boisz się gaf, to możesz śmiało szaleć. Jeśli jednaka nie chcesz zaliczyć wpadki, za zależy Ci na odświeżeniu swojego stylu, to zawsze możesz wzorować się na stylizacjach z gazet.